Kako je okruženje socijalnih preduzeća u Srbiji neregulisano i nedovoljno stimulišuće, delovanje aktera koji posluju u ovom sektoru je ograničeno. Pored socijalnih preduzeća koja karakteriše snaža motivacija, ali ograničenja u delovanju, OCD koje zagovaraju izmene i inovacije u politikama u ovoj oblasti, često iniciraju stvaranje socijalnih preduzeća. Ove organizacije nisu samo upoznate sa relevantnim politikama, već nude podršku u obliku finansiranja, edukacija i veština. Ove organizacije snažno su posvećene stvaranju održivog sistema podrške u sektoru socijalnog preduzetništva.
Rad sa socijalnim preduzećima i donosiocima odluka motivisan je glavnim ciljem da se stvore odgovarajuće politike i instrumenti koji će odgovoriti na potrebe socijalnih preduzeća u kontekstu održivosti i unapređenja njihovog poslovanja. Zagovaranje za prepoznavanje i adekvatnu podršku sektoru socijalnog preduzetništva u Srbiji od strane države, moguće je zajednički dati veliki doprinos brobi protiv socijalne isključenosi i zalaganju za izgradnju snažne društvene kohezije.
Nakon ostvarenih rezultata u 2019. godini, KoRSE nastavlja sa negovanjem partnerstva, a naročito na lokalnom nivou. Prva polovina 2020. godine obeležena je predizbornim i izbornim procesima, što čini neophodnim zalaganje za kontinuitet u državnom delovanju prema sektoru socijalnog preduzetništva. Namera je da se validira pristup predložen u okviru zakona i testiraju predložene mere podrške za sektor i da se obezbedi ekspertski i pristup nezavisan u odnosu na promene u državnim institucijama usled izbora. Pored pocesa donošenja politike, KoRSE će nastaviti intenzivnu promotivnu kampanju o socijalnom preduzetništvu kako bi ovu oblast učili razumljivijom i bližom široj javnosti.
Specifični ciljevi:
1. Validiranje predloga politika i mera podrške za razvoj sektora, kroz konsultacije sa zainteresovanim stranama i donosiocima odluka;
2. Informisana šira javnost o prednostima socijalnog preduzetništva za održivi razvoj lokalnih zajednica.
Aktivnosti: Primena mehanizama konsultacija sa zainteresovanim stranama o budućnosti razvoja sektora socijalnog preduzetništva u Srbiji (3 konsultativna sastanka sa različitim stejkholderima); Preduzimanje različitih aktivnosti podizanja svesti prema ciljnim grupama kako bi bili informisani o prednostima socijalnog preduzetništva za lokalni društveno-ekonomski razvoj (blog i baza socijalnih preduzeća u Srbiji).
Trajanje projekta: april 2020 – novembar 2020.
KoRSE sprovodi projekat “Podsticanje razvoja socijalne i solidarne ekonomije” u kooperaciji sa Heinrich Boll Stiftung – predstavništvo Beograd.