Kriza izazvana COVID-19 epidemijom izazvala je recesiju i promenila tokove novca u privredi. Izazovi poput izmenjenog obrta kapitala, smanjene proizvodnje i smanjene prodaje direktno su se odrazile i na finansijsko stanje preduzeća. Socijalna preduzeća pokazala su određenu dozu otpornosti usled hibridnog finansiranja – kroz tržište i kroz donacije. Ipak, u isto vreme, mnoga socijalna preduzeća pružila su podršku zajednici za prolazak kroz krizu i direktno pomagala stanovništvu kroz startovanje proizvodnje sanitarnih proizvoda za prevenciju i suzbijanje epidemije COVID-19 virusa. Prilagođavanje biznis planova socijalnih preduzeća, podrazumeva i pronalaženje novih izvora finansiranja. Pored tradicionalnog bankarskog sektora i pomoći od različtiih fondova EU, postavilo sep pitanje alternativnih izvora finansiranja socijalnih preduzeća. Crowdfunding kao poznat alternativan izvor prikupljanja sredstava uz jačanje zajednice korisnika i kupaca, iznova je postavljen u centar pažnje. Da li i na koji način Crowdfunding u Srbiji može biti izvor dodatnog prikupljanja sredstava za poslovanje i ispunjenje društvene misije socijalnih preduzeća u toku COVID19 pandemije tema je narednih razgovora sa socijalnim preduzećima.
Razgovori sa socijalnim preduzećima – Crowdfunding kao alternativni način finansiranja biće održani u petak, 30. oktobra 2020. godine od 11h, putem ZOOM platforme. U okviru razgovora Mario Milaković govoriće o iskustvu socijalnog preduzeća Super Bake, ali i sprovesti učesnike kroz funkcije i načine vođenja kampanja na Crowdfunding platformama. Anica Spasov podeliće iskustvo uspešne kampanje socijalnog preduzeća Naša Kuća. O tome kakvi su izazovi i prepreke u vođenju ovakvih kampanja, govoriće i Predrag Borojević iz Funky gerile iz Gradiške.
Nakon Konsultacija sa socijalnim preduzećima – okvir za razvoj sektora i iskustvo COVID-19 krize organizovanih u avgustu 2020. godine, Koalicija za razvoj solidarne ekonomije identifikovala je glavne izazove i prilike za razvoj sektora socijalnih preduzeća u Srbiji tokom i nakon COVID-19 krize. Predstavljanje primera dobre prakse i omogućavanje foruma za razmenu iskustva i znanja, u cilju je podsticanja prilika za razvoj socijalnog preduzetništva u Srbiji. Iz navednih razloga KoRSE nastavlja sa nizom konsultacija sa socijalnim preduzećima o izazovima i prilikama za razvoj u formi predstavljanja primera dobre prakse i razmene iskustva.
Molimo zainteresovane da prijave prisustvo slanjem mail-a na info@solidarnaekonomija.rs do utorka 27. oktobra do 13h, kako bi dobili link sa pristupom ZOOM platformi.
Razgovori sa socijalnim preduzećima organizuju se u okviru projekta „Podsticanje razvoja socijalne i solidarne ekonomije u Srbiji“ koji sprovodi Koalicija za razvoj solidarne ekonomije u kooperaciji sa Fondacijom Heinrich Boll Stiftung – predstavništvo Beograd.
Podelite najavu na društvenim mrežama
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn