Postojeći Nacrt zakona o socijalnom preduzetništvu je manjkav i njegovo usvajanje bi za posledicu imalo isključivanje većine postojećih socijalnih preduzeća iz buduće zakonske regulative.
Tekst nacrta zakona, o kojem javna rasprava traje do 23. novembra, pojam socijalnog preduzetništva ograničava isključivo na “radnu integraciju”, zanemarujući, između ostalog, njegovu socijalnu dimenziju, što je suprotno praksi većine evropskih zemalja.
Naročito je problematično to što predloženi nacrt zakona ne prepoznaje udruženja, fondacije i zadruge, koja u ovom trenutku u Srbiji zapošljavaju skoro 10.000 ljudi, kao nosioce socio-preduzetničkih aktivnosti. Zakon u ovom slučaju ne bi trebalo da propisuje statusne oblike, već da predvidi uslove pod kojima se postojeći pravni oblici mogu identifikovati sa socijalnim preduzećima za radnu integraciju.
Koalicija za razvoj solidarne ekonomije i Građanske inicijative pozivaju Vladu Srbije i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da u procesu javne rasprave preimenuju i unaprede postojeći nacrt zakona kako bi njegov naziv bio u potpunoj saglasnosti sa materijom koju reguliše. Smatramo da bi bilo svrsishodno da umesto “Zakona o socijalnom preduzetništvu” budući zakon bude nazvan “Zakon o socijalnim preduzećima za radnu integraciju”. Na taj način bi bila omogućena zakonska i institucionalna podrška ranjivim grupama da uđu na tržište rada.
Socijalna preduzeća su privatne inicijative, koje društvene probleme rešavaju na tržišni način. Suprotno aktuelnoj praksi u Evropskoj uniji i dosadašnjoj praksi u Srbiji, predloženi tekst budućeg zakona omogućava da socijalna preduzeća osnivaju lokalne samouprave i pokrajine, čime se direktno zadire u prirodu socijalnog preduzetništva.
Ukoliko zakon ne bude preimenovan i unapređen u delovima na koje ukazujemo, Koalicija za razvoj solidarne ekonomije tražiće njegovo povlačenje iz procedure. Građane i građanke Srbije pozivamo da predloge i komentare na postojeći nacrt dostave nadležnom ministarstvu do 23. novembra, a pismo ćemo u međuvremenu uputiti i našim partnerima u Evropi i svetu, sa ciljem da dobijemo što širu podršku da taj deo sektora socijalnog preduzetništva bude usklađen sa evropskom praksom. Upravo bi donošenje strategije o sektoru dovelo do unapređenja ove oblasti i unapređenja zakonskog okvira.
Koaliciju za razvoj solidarne ekonomije čine Evropski pokret u Srbiji, Inicijativa za razvoj i saradnju, Smart kolektiv i Trag fondacija, organizacije osnivači nekadašnje Koalicije za razvoj socijalnog preduzetništva, nastale 2010. godine.
Sekretarijat Koalicije za razvoj solidarne ekonomije:
Evropski pokret u Srbiji
Email: info@solidarnaekonomija.rs | Telefon: 011 3640174 | Adresa: Kralja Milana 31/II, 11000 Beograd